Muntatge amb una factura, unes claus, una casa en miniatura i una mà subjectant diversos bitllets de 50 euros
SOCIETAT

Els experts avisen: els estalvis que necessites tenir ja per comprar-te una casa

Si no estalvies més de 40.000 euros de mitjana per comprar un habitatge a Espanya, serà missió impossible

Comprar un habitatge és tota una odissea des de fa anys. Els experts saben que és vital tenir a la butxaca uns estalvis del 20% del valor de taxació que no finança la banca, i un 10% per a despeses i impostos.

El portal immobiliari Idealista ha ofert una dada concreta, referent a la quantitat mínima que hauríem de tenir estalviada, si volem comprar un habitatge mitjà de dos dormitoris. La quantitat no és altra que 43.467 €, però en alguns casos pot arribar, com a Palma, a 114.211 € per l'alt preu de l'habitatge a la capital balear.

Per exemple, a Sant Sebastià, aquesta quantitat arribaria als 108.817 € o de 85.595 a Barcelona i 82.951 a Madrid. Idealista també s'ha parat a calcular quant caldria per llogar un habitatge sense superar el 30% dels ingressos recomanats.

Estalvi necessari per llogar o comprar un habitatge a Espanya (Font: Idealista)

CIUTATINGRESSOS NETS PER LLOGAR (€)INGRESSOS NETS PER COMPRAR (€)ESTALVI PER COMPRAR (€)
Palma51.00256.652114.211
Sant Sebastià47.57353.977108.817
Barcelona59.12542.45885.595
Madrid50.83541.14682.951
Saragossa24.22117.37763.233
València44.67428.68063.229
Sevilla31.71923.91163.224
Bilbao37.50828.48857.433
ESPANYA31.55021.56143.467

Estaríem parlant de 31.550 € nets anuals, un 46% més que els 21.561 € que es requereixen per a la quota hipotecària per comprar aquest habitatge. Sens dubte, una comesa més que complicada si vols fer-te amb una casa.

El dineral que has d'estalviar per comprar-te ara una casa: 43.000 euros de mitjana

Els bancs cada vegada financen menys i el percentatge de préstecs per a compra d'habitatges és al 6,3%. És el nivell més reduït en les darreres dues dècades. Interessant.

José Antonio Salomón, responsable de Gesvalt, consultoria immobiliària, apuntava que aquesta reducció arriba per una "major prudència de les entitats financeres amb l'objectiu de limitar-ne l'exposició al risc".

Per part seva, el portaveu d'Idealista, Francisco Iñarreta, critica durament el Govern. Opina que "el pervers efecte de la Llei d'Habitatge ha dificultat l'accés a aquesta tant en el lloguer com en la venda".

Aquest assenyala que “els ingressos necessaris per comprar un habitatge seguint les recomanacions financeres (no atorgar més del 30%) són molt més baixos que per llogar aquest immoble”.

Això sí, "és imprescindible aportar una quantitat elevada d'estalvis. Hi continua havent demanda, però aquesta genera tensions en els preus que continuen pujant, i exigint cada vegada més esforç als llogaters i limitant més la seva capacitat d'estalvi", apunta.

Així mateix, el portaveu d'Idealista apunta que hem de "trencar aquest cercle viciós amb un canvi en les polítiques de lloguer que aconsegueixi augmentar significativament l'oferta d'habitatges de lloguer".

Així, advoca per "relaxar la tensió sobre aquestes i una tendència a la baixa en els preus que incrementi la capacitat d'estalvi familiar per fer front a l'entrada en un futur".